30 listopada 2023

Dlaczego warto zażywać magnez?

Objawy niedoboru magnezu kojarzone są przede wszystkim z problemami ze strony układu nerwowego: brakiem koncentracji, poczuciem zmęczenia, drażliwością. Tymczasem jednak magnez ma wpływ na wiele innych organów i układów organizmu. W szczególności o jego odpowiedni poziom powinni zadbać sportowcy, którzy pozbywają się cennych mikroelementów wraz z potem.
Z punktu widzenia sportowców najważniejsze jest działanie magnezu na mięśnie oraz na serce i układ krwionośny. Magnez jest jedną z substancji odpowiedzialną za prawidłowe kurczenie się mięśni. Niedobór magnezu może powodować bolesne skurcze lub nieprzyjemne drgania mięśni, co utrudnia wykonywanie ćwiczeń. Ma ona również znaczenie w procesach anabolicznych, umożliwiających rozwój mięśni.
Minerał ten najczęściej jest dostępny w tabletkach. Obecnie coraz częściej spotyka się magnez w postaci chelatu, który jest najlepiej przyswajany przez organizm. Przyswajanie tego pierwiastka wspomagają takie substancje, jak cynk i witamina B6, dlatego są one częstymi składnikami preparatów magnezowych.