30 listopada 2023

Jód, potas i magnez – strażnicy metabolizmu

Jeśli siłownia to Twój drugi dom i niemal codziennie jesteś narażony na intensywny wysiłek fizyczny – zwróć szczególną uwagę na dwa pierwiastki, które pełnią ogromną rolę w ludzkim organizmie. To jod, potas i magnez. Ich niedobór to coraz częstszy problem ludzi żyjącym w pośpiechu, stresie i intensywnie trenujących.
Jod to pierwiastek odpowiadający za metabolizm, funkcjonowanie układu nerwowego i krwionośnego. Jego niedobory we współczesnym świecie wynikają głównie z ograniczonej zawartości w naturalnych składnikach pokarmowych. Coraz częstsze choroby tarczycy to efekt niedoboru jodu. Aktywność fizyczna zwiększa zapotrzebowanie na ten pierwiastek. W pokarmie występuje przede wszystkim w rybach morskich, dobrze dostarczać go także w suplementach.
Magnez i potas dostępne są w większości warzyw, które można kupić w polskich sklepach. Ich zapotrzebowanie wzrasta podczas długotrwałego wysiłku fizycznego. W toku spalania kalorii oraz termogenezy, z potem i parą wodną uciekają również te istotne dla metabolizmu mikroelementy. Należy jednak pamiętać, że istotna jest odpowiednia, regularna dieta oraz dostarczanie obok witamin i minerałów odpowiedniej ilości zdrowych tłuszczy. W ten sposób zagwarantujemy naszemu organizmowi sto procent odżywienia.