15 czerwca 2024

Magnez i jego właściwości

Wśród pierwiastków, których znaczenia dla naszego organizmu nie sposób pomniejszyć znajduje się magnez. Jego obecność jest niezbędna, jeśli chcemy aby nasz układ nerwowy pracował jak należy. Bez niego niemożliwa będzie również prawidłowa praca mięśni, w tym tego najważniejszego – mięśnia sercowego.
Gdzie znajdziemy magnez?
Magnez znajdziemy oczywiście w suplementach diety, które dostępne są w aptece. Jeżeli chcemy, aby preparat przyniósł jak najlepsze efekty, najlepiej jest zakupić asparaginian, mleczan lub cytrynian. Są to bowiem najlepiej wchłanialne postaci magnezu. Pierwiastek ten znajduje się również w wielu produktach, po które możemy sięgać na co dzień. Jego doskonałym źródłem są tak lubiane przez nas banany oraz czekolada. Z tą ostatnią należy niestety uważać – w nadmiarze może przyczyniać się do powstawania nadwagi i otyłości.
Jakie są objawy niedoboru?
Objawy niedoboru są zróżnicowane i uzależnione od tego, jak są rozległe. Pierwszym sygnałem są na ogół trudności z zaśnięciem. Następnie pojawiają się skurcze łydek. Zaczyna również drgać powieka.