24 lipca 2024

Magnez i potas – kwintesencja siły

Intensywnie trenując na siłowni nie możemy zapominać o suplementach witaminowych. Wysiłek, kofeina, aktywny tryb życia prowadzą do szybkiego wypłukiwania się wartościowych mikroelementów. Powrót do ich normalnego poziomu zajmuje dużo czasu i wymaga regularnej suplementacji. Jednymi z ważniejszych pierwiastków w funkcjonowaniu ciała sportowca są magnez i potas.
Dorosły człowiek dziennie potrzebuje ok.300-400 mg magnezu. Jest on szeroko dostępny w nieprzetworzonych artykułach spożywczych, głównie zielonych warzywach, takich jak brokuł. Podczas wysiłku występuje zwiększone zapotrzebowanie i jego wypłukiwanie. Niedobory magnezu mogą doprowadzić do skurczy mięśni, zaburzeń serca, nerwowości i nadpobudliwości, bądź nadmiernej ospałości. Magnez odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, krwionośnego oraz mięśniowego.
Potas to kolejny pierwiastek, odgrywający dużą rolę w ludzkim organizmie. Jest odpowiedzialny za pracę serca, regulację ilości płynów oraz ewentualnego odwodnienia, a co za tym idzie funkcjonowanie nerek. Wpływa również na apetyt i trawienie.