24 maja 2024

W dbałości o umysł i ciało – magnez i potas

Intensywny wysiłek, stres, pocenie się, odwodnienie – wszystko to wpływa na wypłukiwanie się bardzo istotnych mikroelementów z naszego organizmu. Dwoma ważnymi, jak nie najważniejszymi z nich, są magnez i potas. To pierwiastki, o których słyszał chyba każdy sportowiec. Dlaczego są tak ważne?
Suplementacja magnezem i potasem jest bardzo popularna, nie tylko wśród sportowców, a ich niedobory występują bardzo często. Główne objawy to bóle głowy, osłabienie, brak koncentracji, nadwrażliwość i zdenerwowanie, a w przypadku dużych niedoborów – skurcze mięśni, zawroty głowy, a nawet omdlenia. W takich sytuacjach pierwszym ratunkiem jest odpowiedni preparat magnezu i potasu.
Magnez najlepiej przyswaja się w połączeniu z innymi substancjami, np. mleczan magnezu, a także w towarzystwie witaminy B Potas natomiast występuje w suplementach w samotności. Pamiętajmy, że najważniejsza jest regularność przyjmowania minerałów, wzbogacona o odpowiednią dietę. Pierwiastki te występują w dużych ilościach przede wszystkim w warzywach zielonych.